Sabancı Kent Müzesi Kızıltepe Dunaysır Otel

1 Ekim 2009’da kapılarını açan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin ziyaretçi sayısı 30 bine ulaştı. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin’in kentsel oluşumunu ve yaşam kültürünü sergilemeyi ve tanıtmayı; Dilek Sabancı Sanat Galerisi ise geçici sergilerle Mardin’de çağdaş ve modern bir sanat platformu oluşturmayı amaçlıyor.
Dilek Sabancı Sanat Galerisi, bir yıldır “Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu’ndan Seçmeler – Doğa, İnsanlar ve Deniz” başlıklı bir sergi düzenliyor. Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından 47 sanatçının 75 eserinin yer aldığı sergide; Türk resim tarihi, eski çağlardan yakın dönemlere kadar, Hikmet Onat’tan İbrahim Safi’ye, Şeref Akdik’ten Abidin Dino’ya, Adnan Çoker’den Selma Gürbuz’a kadar çeşitli dönem sanatçılarının eserlerine yansımıştır.
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin yer aldığı yapı, Ermeni mimar Sarkis Elyas Lole’ye Diyarbakır Valisi Hacı Hasan Paşa tarafından 1889 yılında süvari kışlası olarak yaptırılmıştır. . Bina daha sonra 1991-2003 yılları arasında Jandarma Komutanlığı, Jandarma PTT ve Vergi Dairesi’nin askerlik şubesi olarak hizmet vermiştir.
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin kurulmasında birçok kişi ve kuruluşun emeği geçmiştir. 2000 yılında ÇEKÜL Vakfı’nın öncülüğünde tarihi yapının Mardin Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi için çalışmalara başlandı ve İstanbul Valisi Mardin doğumlu Muammer Güler aracılığıyla Sakıp Sabancı ile temasa geçildi ve işbirliği kararı alındı. Almak.
“Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi Protokolü”, 26 Haziran 2006 tarihinde Güler Sabancı ve Dilek Sabancı da hazır bulundu. Temelleri atıldı ve restorasyon çalışmaları resmen başladı.
Sabancı Vakfı tarafından üstlenilen yapım ve restorasyon çalışmaları sırasında ve öncesinde Mardin Valisi olarak görev yapan Temel Koçaklar, Mehmet Kılıçlar ve özellikle Aralık 2008’de Mardin Valisi olarak atanan Hasan Duruer, projenin coşkulu destekçileri ve Müze ile ilgili çalışmaların yürütülmesinde aktif rol almak. Müzenin ziyarete açılmasına kadar geçen tüm aşamalarda Mardin İli, İstanbul İli, Mardin Belediyesi, MAREV ve Mardinlilerin önemli katkıları oldu. Kızıltepe Sabancı Kent Müzesi’ni görmek ve gezmek isterseniz otelimize uğramayı unutmayın. Otel Kızıltepe Dunaysır. Dunaysır Otel olarak sunduğumuz en lüks ve konforlu hizmetlerin tadını çıkarabilirsiniz…

#

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir