Hijyen Sağlık

Buhar Odası

Kızıltepe Dunaysır otel Buhar banyosu sağlıklı bir yaşamı karşılayabilir, gün içinde yorgun bedeni dinlendirir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Buhar banyosu tedavisinin ardından ağrıyan kaslar rahatlar, gözenekler temizlenir ve cilt ihtiyacı olan nemi geri kazanır.

Bakım sonrası kendinizi yenilenmiş, tazelenmiş, yeniden doğmuş hissedeceksiniz ve masaj salonu ile kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz…

Sağlık

Dunaysır Otel Buhar Odası

Buhar banyosu ve sauna arasındaki fark:

Maksimum sıcaklık yaklaşık 45°C ve nem neredeyse %100’dür.Saunada maksimum sıcaklık yaklaşık 90°C’ye ulaşır ve nem %25’tir.
Buhar nedir? Buhar banyolarının faydaları nelerdir?
Buhar banyoları, ister kuru (sauna) ister ıslak (buhar) olsun, vücuttan toksinleri atmanın en kolay yolu olarak kabul edildi. Deri bazen üçüncü böbrek olarak adlandırılır, çünkü ter idrarla hemen hemen aynı maddeleri içerir. Vücudun atık ürünlerinin %30’a kadarı terleme yoluyla atılır.
Vücut ısısı yükseldiğinde, vücudun doğal tepkisi, teri buharlaştırarak vücudu soğutan terlemedir. Vücuttaki zehirli ter saunada kurutulur. Bu nedenle saunaya gittikten sonra duş alınması tavsiye edilir. Ancak bu buharlaşma %100 nemli bir buhar banyosunda mümkün değildir, bu nedenle çok az vücut ısısı kaybı olur veya hiç olmaz. Çok terleseniz bile ter buharlaşmaz ve cildinizde kurumaz. Yüksek nem, vücut ısısını daha da artırarak, onu birincil ısı transfer mekanizması haline getirir ve vücutta önemli bir yoğuşmaya neden olur.
Hiperterminin arındırıcı ve iyileştirici gücü ancak vücut ısısı 38-39.5 °C’ye ulaştığında etkisini gösterir. Bu vücut ısınması, buhar banyosunda saunaya göre daha hızlı ve daha etkilidir ve sadece 10-15 dakika sürer. Buhar banyolarının bir diğer avantajı da kardiyovasküler sistem üzerindeki uyarıcı etkisidir. 15-20 dakikalık bir seansta kalp atış hızı ortalama 75 vuruş/dakikadan 100-150 vuruş/dakikaya yükselir. Bu kan akışını hızlandırır, ancak ısı kan akışını hızlandırdığı ve cilt kılcal damarlarını genişlettiği için kan basıncını artırmaz.

Buhar banyoları ve buhar inhalasyonları, solunum koşullarını iyileştirmek için etkili ilaçlardır ve soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, bronşit ve alerjik hastalıklar için önerilir. Buhar, üst solunum yollarındaki iltihabı ve tıkanıklığı azaltır. Boğaz ağrısını yatıştırmak için havayı nemlendirin. Buhar, spazmodik solunumu iyileştirir (astım, boğmaca). Buhar, salgıları serbest bırakarak boğazdan ve akciğerlerden mukus salgısını uyarır. Buhar kasları gevşetir ve öksürüğü azaltır. Buhar, mukoza zarlarını kurumaya karşı korur masaj salonu ile yeniden doğmuş gibi hissedersiniz

Mardin Kızıltepe Dunaysır Otel