Kızıltepe Tarihçesi Kızıltepe Dunaysır Otel

Tarihin akışı içinde Hristiyanlık öncesi değerleri günümüze taşıyan önemli yerleşim yerlerinden biri olan Kızıltepe’nin bilinen en eski adı Dunaysır’dır. Kızıltepe semti, Artuklular döneminde Urfa ve Diyarbakır’ı Musul’a bağlayan yollar üzerinde bulunan hareketli bir ticaret ve konaklama merkeziydi. 13. yüzyılın başlarında Eyyubiler tarafından defalarca yağmalanmış, daha sonra Selçuklu, İlhanlı, Memlûk, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Timur hakimiyetinde kalmıştır. 15. yüzyılda Karakoyunlular ile Akkoyunlular arasında el değiştirmiştir. 16. yüzyılda Safevi hakimiyetine giren ilçe, 1515 yılında Bıyıklı Mehmet Paşa komutasındaki Osmanlı birliklerince fethedildiğinde İran hakimiyetine girmiştir.
1517 yılında Osmanlı topraklarına katılan semt, Artuklular döneminde çarşıları, hanları, hamamları, camileri ve medreseleriyle önemli ve zengin bir yerleşim merkezi olmasına rağmen yağma ve sürekli savaşlar nedeniyle mülkünün büyük bir kısmını kaybetmiştir. Osmanlı döneminde kasaba olan ilçemiz Cumhuriyetin ilanından sonra 1929 yılında Koçhisar adıyla Mardin iline bağlı ilçe statüsüne kavuşmuştur. 1931 yılında Koçhisar olan semtin adı “Kızıltepe” olarak değiştirilmiştir. İlçedeki tüm tarihi yapılar Artuklular döneminden kalmadır. Bunların en önemlileri Kızıltepe Ulu Camii, Harzem Tacettin Mesud Medresesi (Ziyaret köyünde), tarihi Taşköprü ve Şahkulubey kubbesidir.

Sizde Kızıltepe’nin bu güzelliklerini görmek isterseniz otelimizi ziyaret etmeyi unutmayın. Kızıltepe Oteleri Arasında en lüks otel olan otelimiz Dunaysır Otel siz değerli misafirlerini büyük bir heyecanla beklemekte.

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir